NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT1308W-400D,115
BT1308W-400D,115 picture photo
Mfg. Part Number
BT1308W-400D,115
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A SC73
Datasheet Download
BT1308W-400D,115.pdf
Availability of BT1308W-400D,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT1308W-400D,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT1308W-400D,115
Internal Part NumberEIS-BT1308W-400D,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 10A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT1308W-400D,115
BT1308W-400D,115 Details Description
Related parts for BT1308W-400D,115
PWR SUPPLY 350W CPCI CLSD FRM datasheet.pdf
IC FIRE LIGHTER CIRCUIT D-PAK datasheet.pdf
SHUNT CLOSED TOP 2POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
INMATE MINI OUT LL BOB datasheet.pdf
51 WAY S/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf