Vishay/Dale RNC55J4003FSB14
RNC55J4003FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4003FSB14
Brief Description
RES 400K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4003FSB14.pdf
Availability of RNC55J4003FSB14
QUANTITY
RNC55J4003FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4003FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4003FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4003FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4003FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4003FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4003FSB14
CONN SOCKET HOUSING 8 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf