Sullins Connector Solutions RCM10DRMT-S664
RCM10DRMT-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DRMT-S664
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
RCM10DRMT-S664.pdf
Availability of RCM10DRMT-S664
QUANTITY
RCM10DRMT-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DRMT-S664
Internal Part NumberEIS-RCM10DRMT-S664
Number of Positions20
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DRMT-S664
Related LinksRCM10DR, RCM10DRMT-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DRMT-S664 Details Description
Related parts for RCM10DRMT-S664
CONN RECEPT 100POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CABLE MMCX/MMCX R/A RG-178 24" datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SOIC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf