NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT131W-600,135
BT131W-600,135 picture photo
Mfg. Part Number
BT131W-600,135
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73
Datasheet Download
BT131W-600,135.pdf
Availability of BT131W-600,135
QUANTITY
BT131W-600,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT131W-600,135
Internal Part NumberEIS-BT131W-600,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package4,000
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)12.5A, 13.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT131W-600,135
BT131W-600,135 Details Description
Related parts for BT131W-600,135
C COMPILER FOR HC08 32K datasheet.pdf
CONN RCPT SR 4 POS 1.0MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP 100MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC POLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf