NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136-800E,127
BT136-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136-800E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220AB
Datasheet Download
BT136-800E,127.pdf
Availability of BT136-800E,127
QUANTITY
BT136-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136-800E,127
Internal Part NumberEIS-BT136-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136-800E,127
BT136-800E,127 Details Description
Related parts for BT136-800E,127
RES 8.2K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X2 YELLOW/GREEN datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf