NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136-800E,127
BT136-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136-800E,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220AB
Datasheet Download
BT136-800E,127.pdf
Availability of BT136-800E,127
QUANTITY
BT136-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136-800E,127
Internal Part NumberEIS-BT136-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136-800E,127
BT136-800E,127 Details Description
Related parts for BT136-800E,127
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CTLR datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf