NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136X-600E,127
BT136X-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136X-600E,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220-3
Datasheet Download
BT136X-600E,127.pdf
Availability of BT136X-600E,127
QUANTITY
BT136X-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136X-600E,127
Internal Part NumberEIS-BT136X-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136X-600E,127
BT136X-600E,127 Details Description
Related parts for BT136X-600E,127
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A EXT datasheet.pdf
BULB LED 24VDC .5W GREEN datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN BIPOLAR 35MICRO-X datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf