NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136X-800,127
BT136X-800,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136X-800,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 4A TO220-3
Datasheet Download
BT136X-800,127.pdf
Availability of BT136X-800,127
QUANTITY
BT136X-800,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136X-800,127
Internal Part NumberEIS-BT136X-800,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136X-800,127
BT136X-800,127 Details Description
Related parts for BT136X-800,127
CONN CAP FOR SIZE 36 PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 3/4 BK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 700MA AXIAL datasheet.pdf