NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136X-800,127
BT136X-800,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136X-800,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 4A TO220-3
Datasheet Download
BT136X-800,127.pdf
Availability of BT136X-800,127
QUANTITY
BT136X-800,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136X-800,127
Internal Part NumberEIS-BT136X-800,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136X-800,127
BT136X-800,127 Details Description
Related parts for BT136X-800,127
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40305-488 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVOLUTED TUBING 1'' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
VERT HDR ASSY 12 CKT 30 GOLD datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 1.120" datasheet.pdf