NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137S-800G,118
BT137S-800G,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT137S-800G,118
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 8A DPAK
Datasheet Download
BT137S-800G,118.pdf
Availability of BT137S-800G,118
QUANTITY
BT137S-800G,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137S-800G,118
Internal Part NumberEIS-BT137S-800G,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137S-800G,118
BT137S-800G,118 Details Description
Related parts for BT137S-800G,118
IGBT 2500V 32A 250W I4PAC datasheet.pdf
MODULE PWR INLET C14 SCREW TERM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 1.8A 8-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
MICROGRABBER/BANANA PLUG 36" RED datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC BUFFER 6OUTPUT 1.5V 40MLF datasheet.pdf