NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT138B-800E,118
BT138B-800E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT138B-800E,118
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK
Datasheet Download
BT138B-800E,118.pdf
Availability of BT138B-800E,118
QUANTITY
BT138B-800E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT138B-800E,118
Internal Part NumberEIS-BT138B-800E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT138B-800E,118
BT138B-800E,118 Details Description
Related parts for BT138B-800E,118
IC OPAMP GP 9SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.5KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 5.17KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND SILVER 14' datasheet.pdf
HDMSMPR055F062FK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf