NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT139-600,127
BT139-600,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT139-600,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BT139-600,127.pdf
Availability of BT139-600,127
QUANTITY
BT139-600,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT139-600,127
Internal Part NumberEIS-BT139-600,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT139-600,127
BT139-600,127 Details Description
Related parts for BT139-600,127
CASE PLSTC ORG 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
7P MOD 4 HOUSING datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC MICROMODULE BLUETOOTH 60-FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SILVER SLDR datasheet.pdf