NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT151X-800R/DG,127
BT151X-800R/DG,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT151X-800R/DG,127
Brief Description
THYRISTOR 800V 12A TO-220F
Datasheet Download
BT151X-800R/DG,127.pdf
Availability of BT151X-800R/DG,127
QUANTITY
BT151X-800R/DG,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT151X-800R/DG,127
Internal Part NumberEIS-BT151X-800R/DG,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 132A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT151X-800R/DG,127
BT151X-800R/DG,127 Details Description
Related parts for BT151X-800R/DG,127
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 1.1A 4-DIP datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC SMA datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf