ITT Cannon, LLC EVC-C-30A-600-S-18
EVC-C-30A-600-S-18 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-30A-600-S-18
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CONN COUPLER 30A 240V 18FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-30A-600-S-18.pdf
Availability of EVC-C-30A-600-S-18
QUANTITY
EVC-C-30A-600-S-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-30A-600-S-18
Internal Part NumberEIS-EVC-C-30A-600-S-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesEVC
StyleFemale Plug to Leads
1st ConnectorJ1772, Angled
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3 Power, 2 Signal
Cord Type-
Wire Gauge-
Shielding-
Length18.0' (5.50m)
Approval MarksCE, cUL, UL
Approved CountriesAmericas, Japan
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating30A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
FeaturesCharging, Electric Vehicles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-30A-600-S-18
Related LinksEVC-C-30A, EVC-C-30A-600-S-18 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-30A-600-S-18 Details Description
Related parts for EVC-C-30A-600-S-18
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 1.65 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FUSE ATS DIN72581/1 25A datasheet.pdf
RES 17K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf