Standex-Meder Electronics BT24-2A66
BT24-2A66 picture photo
Mfg. Part Number
BT24-2A66
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 24V
Datasheet Download
BT24-2A66.pdf
Availability of BT24-2A66
QUANTITY
BT24-2A66 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT24-2A66
Internal Part NumberEIS-BT24-2A66
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesBT
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current1.17mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.5 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power30 mW
Coil Resistance20.5 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT24-2A66
Related LinksBT24, BT24-2A66 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
BT24-2A66 Details Description
Related parts for BT24-2A66
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 200M datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf