NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT258S-800R,118
BT258S-800R,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT258S-800R,118
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 800V 8A DPAK
Datasheet Download
BT258S-800R,118.pdf
Availability of BT258S-800R,118
QUANTITY
BT258S-800R,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT258S-800R,118
Internal Part NumberEIS-BT258S-800R,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)75A, 82A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT258S-800R,118
BT258S-800R,118 Details Description
Related parts for BT258S-800R,118
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 12KOHM 20% 0805 SMD datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A REV HNGE ROLL LVR datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23-3 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf