Vishay/Dale RNC55J4021BRBSL
RNC55J4021BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4021BRBSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4021BRBSL.pdf
Availability of RNC55J4021BRBSL
QUANTITY
RNC55J4021BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4021BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4021BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4021BRBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4021BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4021BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J4021BRBSL
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MSD16K datasheet.pdf
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT WM BL datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 24" datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf