Amphenol Aerospace Operations D38999/26KH21SB
D38999/26KH21SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KH21SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KH21SB.pdf
Availability of D38999/26KH21SB
QUANTITY
D38999/26KH21SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KH21SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26KH21SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KH21SB
Related LinksD38999/, D38999/26KH21SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KH21SB Details Description
Related parts for D38999/26KH21SB
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
RES 82K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
6+6 DIL MALE HORIZ LATCH CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf