Rohm Semiconductor MCR03ERTJ394
MCR03ERTJ394 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ394
Brief Description
RES SMD 390K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ394.pdf
Availability of MCR03ERTJ394
QUANTITY
MCR03ERTJ394 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ394
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ394
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ394
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ394 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ394 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ394
IC OCTAL FET BUS SW 20-TVSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4671ITL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf