NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT258X-800R,127
BT258X-800R,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT258X-800R,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 800V 8A SOT186A
Datasheet Download
BT258X-800R,127.pdf
Availability of BT258X-800R,127
QUANTITY
BT258X-800R,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT258X-800R,127
Internal Part NumberEIS-BT258X-800R,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)75A, 82A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT258X-800R,127
BT258X-800R,127 Details Description
Related parts for BT258X-800R,127
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 4POS 6' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf