NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT258X-800R,127
BT258X-800R,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT258X-800R,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 800V 8A SOT186A
Datasheet Download
BT258X-800R,127.pdf
Availability of BT258X-800R,127
QUANTITY
BT258X-800R,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT258X-800R,127
Internal Part NumberEIS-BT258X-800R,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)75A, 82A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT258X-800R,127
BT258X-800R,127 Details Description
Related parts for BT258X-800R,127
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
IC A/D CONV 8CH 10BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
MOD IPM L-SERIES 1200V 75A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CLASSIC ANTQUE BRONZE LARGE HOOK datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA GOLD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS SKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf