ST BTA04-700TRG
BTA04-700TRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA04-700TRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 700V 4A TO220AB
Datasheet Download
BTA04-700TRG.pdf
Availability of BTA04-700TRG
QUANTITY
BTA04-700TRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA04-700TRG
Internal Part NumberEIS-BTA04-700TRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)40A, 42A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA04-700TRG
Related LinksBTA04-, BTA04-700TRG Datasheet, ST Distributor
BTA04-700TRG Details Description
Related parts for BTA04-700TRG
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG BLUE 500' datasheet.pdf
FUSE BUSS SMALL DIMENSION datasheet.pdf
FUSE 24KV 40A 2"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf