Omron Automation & Safety A16L-AYA-5D-1
A16L-AYA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYA-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYA-5D-1.pdf
Availability of A16L-AYA-5D-1
QUANTITY
A16L-AYA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AYA-5D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYA-5D-1
Related LinksA16L-A, A16L-AYA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-AYA-5D-1
LED WARM WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN M8 MALE 8POS datasheet.pdf