Standex-Meder Electronics LS01-1A66-PA-500W
LS01-1A66-PA-500W picture photo
Mfg. Part Number
LS01-1A66-PA-500W
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
SENSOR LEVEL FLOAT M8
Datasheet Download
LS01-1A66-PA-500W.pdf
Availability of LS01-1A66-PA-500W
QUANTITY
LS01-1A66-PA-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of LS01-1A66-PA-500W
Internal Part NumberEIS-LS01-1A66-PA-500W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLiquid Level Sensing Technology
Magnetic Mapping
Automotive Liquid Level Sensing
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesLS01
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC
Current500mA
Minimum Liquid Specific Gravity-
Switch Actuation Level-
Mounting TypeFree Hanging
Material - Housing & PrismPolyamide (PA)
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Voltage Rating200V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS01-1A66-PA-500W
Related LinksLS01-1A6, LS01-1A66-PA-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
LS01-1A66-PA-500W Details Description
Related parts for LS01-1A66-PA-500W
IC OPAMP DIFF 3.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CAP ROCKER RECT BLK/WHT LENS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123F datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
AVT3(FS-T) SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf