CTS Electronic Components 73L3R10J
73L3R10J picture photo
Mfg. Part Number
73L3R10J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
73L3R10J.pdf
Availability of 73L3R10J
QUANTITY
73L3R10J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L3R10J
Internal Part NumberEIS-73L3R10J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L3R10J
Related Links73L3, 73L3R10J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L3R10J Details Description
Related parts for 73L3R10J
RES 1.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CM-S31SC3 SWITCH 3M CABLE SS CS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 1.0 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
99C C511 3C 0.56MM 0.5KG datasheet.pdf
CONN PRC PLUG CIRCULAR 3POS datasheet.pdf