ST BTA12-600BWRG
BTA12-600BWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA12-600BWRG
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Datasheet Download
BTA12-600BWRG.pdf
Availability of BTA12-600BWRG
QUANTITY
BTA12-600BWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA12-600BWRG
Internal Part NumberEIS-BTA12-600BWRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA12 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA12-600BWRG
Related LinksBTA12-, BTA12-600BWRG Datasheet, ST Distributor
BTA12-600BWRG Details Description
Related parts for BTA12-600BWRG
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC DECODER BCD-DECIMAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HDR XA 6POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.6A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 8POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 610MA 670 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf