ST BTA12-600TWRG
BTA12-600TWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA12-600TWRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA12-600TWRG.pdf
Availability of BTA12-600TWRG
QUANTITY
BTA12-600TWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA12-600TWRG
Internal Part NumberEIS-BTA12-600TWRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA12 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA12-600TWRG
Related LinksBTA12-, BTA12-600TWRG Datasheet, ST Distributor
BTA12-600TWRG Details Description
Related parts for BTA12-600TWRG
GROMMET RUBBER FOR DSUB 37POS datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC56F8357 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-723 datasheet.pdf