NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA201-800ER,412
BTA201-800ER,412 picture photo
Mfg. Part Number
BTA201-800ER,412
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3
Datasheet Download
BTA201-800ER,412.pdf
Availability of BTA201-800ER,412
QUANTITY
BTA201-800ER,412 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA201-800ER,412
Internal Part NumberEIS-BTA201-800ER,412
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)12.5A, 13.7A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA201-800ER,412
BTA201-800ER,412 Details Description
Related parts for BTA201-800ER,412
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.17A 36.9 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-9V OUT 1W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
KIT EVAL AUTO AMIS3062X FAMILY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf