NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA202X-600D,127
BTA202X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA202X-600D,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 2A TO220-3
Datasheet Download
BTA202X-600D,127.pdf
Availability of BTA202X-600D,127
QUANTITY
BTA202X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA202X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA202X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)2A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)14A, 15.4A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA202X-600D,127
BTA202X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA202X-600D,127
IC BUS-INTER LATCH TRI-ST 24-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
DUCT COVER PROTECTIVE FILM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf