NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204-800E,127
BTA204-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204-800E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220AB
Datasheet Download
BTA204-800E,127.pdf
Availability of BTA204-800E,127
QUANTITY
BTA204-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204-800E,127
Internal Part NumberEIS-BTA204-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204-800E,127
BTA204-800E,127 Details Description
Related parts for BTA204-800E,127
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 100VC 6SON datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN 20-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf