NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204S-800B,118
BTA204S-800B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204S-800B,118
Brief Description
TRIAC 800V 4A DPAK
Datasheet Download
BTA204S-800B,118.pdf
Availability of BTA204S-800B,118
QUANTITY
BTA204S-800B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204S-800B,118
Internal Part NumberEIS-BTA204S-800B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204S-800B,118
BTA204S-800B,118 Details Description
Related parts for BTA204S-800B,118
MOSFET N-CH 30V 0.84A SOT416 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C20X34 datasheet.pdf
RES KIT 49.9-249K 1/16W 900PCS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf