Vishay/Dale CMF551K2700FKEA39
CMF551K2700FKEA39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2700FKEA39
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2700FKEA39.pdf
Availability of CMF551K2700FKEA39
QUANTITY
CMF551K2700FKEA39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2700FKEA39
Internal Part NumberEIS-CMF551K2700FKEA39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2700FKEA39
Related LinksCMF551K2, CMF551K2700FKEA39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2700FKEA39 Details Description
Related parts for CMF551K2700FKEA39
CLAMP CABLE INSULATED .625" DIA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 95MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf