NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204X-600F/L03Q
BTA204X-600F/L03Q picture photo
Mfg. Part Number
BTA204X-600F/L03Q
Brief Description
TRIAC 600V 4A
Datasheet Download
BTA204X-600F/L03Q.pdf
Availability of BTA204X-600F/L03Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA204X-600F/L03Q Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204X-600F/L03Q
Internal Part NumberEIS-BTA204X-600F/L03Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204X-600F/L03Q
BTA204X-600F/L03Q Details Description
Related parts for BTA204X-600F/L03Q
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT WALL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM HM POWER R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf