NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208-600E,127
BTA208-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208-600E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB
Datasheet Download
BTA208-600E,127.pdf
Availability of BTA208-600E,127
QUANTITY
BTA208-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208-600E,127
Internal Part NumberEIS-BTA208-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208-600E,127
BTA208-600E,127 Details Description
Related parts for BTA208-600E,127
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 128C(262F) AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
5 1/2 DIG DVM BOARD datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 50 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf