NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208-600F,127
BTA208-600F,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208-600F,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 8A TO220AB
Datasheet Download
BTA208-600F,127.pdf
Availability of BTA208-600F,127
QUANTITY
BTA208-600F,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208-600F,127
Internal Part NumberEIS-BTA208-600F,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208-600F,127
BTA208-600F,127 Details Description
Related parts for BTA208-600F,127
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf