NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208S-800F,118
BTA208S-800F,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208S-800F,118
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 8A DPAK
Datasheet Download
BTA208S-800F,118.pdf
Availability of BTA208S-800F,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA208S-800F,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208S-800F,118
Internal Part NumberEIS-BTA208S-800F,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208S-800F,118
BTA208S-800F,118 Details Description
Related parts for BTA208S-800F,118
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IGBT 1000V 20A 100W TO247AD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.89"L X 4.92"W datasheet.pdf
LED HOLDER PANEL MT CLIP & RING datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 9VOUT 2W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T6 datasheet.pdf