NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208X-600D,127
BTA208X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208X-600D,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220-3
Datasheet Download
BTA208X-600D,127.pdf
Availability of BTA208X-600D,127
QUANTITY
BTA208X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA208X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208X-600D,127
BTA208X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA208X-600D,127
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN TWINAX PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MLTIOUTLTBX 4 5-20 DUP BLKBRKER datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf