NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216B-600D,118
BTA216B-600D,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216B-600D,118
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A D2PAK
Datasheet Download
BTA216B-600D,118.pdf
Availability of BTA216B-600D,118
QUANTITY
BTA216B-600D,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216B-600D,118
Internal Part NumberEIS-BTA216B-600D,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216B-600D,118
BTA216B-600D,118 Details Description
Related parts for BTA216B-600D,118
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA COAXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.285A 43 MOHM datasheet.pdf