Bourns Inc. SDR1045-2R7M
SDR1045-2R7M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1045-2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 4.8A 26 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1045-2R7M.pdf
Availability of SDR1045-2R7M
QUANTITY
SDR1045-2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1045-2R7M
Internal Part NumberEIS-SDR1045-2R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation6.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1045-2R7M
Related LinksSDR104, SDR1045-2R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1045-2R7M Details Description
Related parts for SDR1045-2R7M
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
2.36MM POWER CON PLUG 6CK datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/BLK 1000' datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf