NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216X-600D,127
BTA216X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216X-600D,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220-3
Datasheet Download
BTA216X-600D,127.pdf
Availability of BTA216X-600D,127
QUANTITY
BTA216X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA216X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216X-600D,127
BTA216X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA216X-600D,127
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2A 38 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL SHELL HOUSING 2C datasheet.pdf
GDT 500V 10KA CONN TERM BLOCK datasheet.pdf