Texas Instruments TLV1117-15CDCYR
TLV1117-15CDCYR picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-15CDCYR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223
Datasheet Download
TLV1117-15CDCYR.pdf
Availability of TLV1117-15CDCYR
QUANTITY
TLV1117-15CDCYR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-15CDCYR
Internal Part NumberEIS-TLV1117-15CDCYR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.9 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-15CDCYR
Related LinksTLV1117, TLV1117-15CDCYR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-15CDCYR Details Description
Related parts for TLV1117-15CDCYR
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W MONO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 160POS GOLD BCB datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA TIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 21A TO220 datasheet.pdf
HIGH POWER COB WHT datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf