NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216X-600D,127
BTA216X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216X-600D,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220-3
Datasheet Download
BTA216X-600D,127.pdf
Availability of BTA216X-600D,127
QUANTITY
BTA216X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA216X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216X-600D,127
BTA216X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA216X-600D,127
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR ADJ/1.5V SC70-5 datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 20SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 2W DC NO M12 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3.5A TSSOP datasheet.pdf