NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA225-600B,127
BTA225-600B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA225-600B,127
Brief Description
TRIAC 600V 25A TO220AB
Datasheet Download
BTA225-600B,127.pdf
Availability of BTA225-600B,127
QUANTITY
BTA225-600B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA225-600B,127
Internal Part NumberEIS-BTA225-600B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)190A, 209A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA225-600B,127
BTA225-600B,127 Details Description
Related parts for BTA225-600B,127
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 250V 3A PANEL datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LOW PEAK CC TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf