ST BTA26-600BW
BTA26-600BW picture photo
Mfg. Part Number
BTA26-600BW
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TOP3
Datasheet Download
BTA26-600BW.pdf
Availability of BTA26-600BW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA26-600BW Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA26-600BW
Internal Part NumberEIS-BTA26-600BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)75mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTOP-3 Insulated
Supplier Device PackageTOP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA26-600BW
Related LinksBTA26, BTA26-600BW Datasheet, ST Distributor
BTA26-600BW Details Description
Related parts for BTA26-600BW
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC TX FSK/ASK ISM BAND 48LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES WW 3W 22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8POS SLD CUP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf