NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312-600E,127
BTA312-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312-600E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA312-600E,127.pdf
Availability of BTA312-600E,127
QUANTITY
BTA312-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312-600E,127
Internal Part NumberEIS-BTA312-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312-600E,127
BTA312-600E,127 Details Description
Related parts for BTA312-600E,127
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
SW RTRY DP 1/4A .5-.75" PCB 28V datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 30DIP datasheet.pdf
RES 30.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC HALL SWITCH OMNIPO 6DFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf