Texas Instruments LM3705XCMM-308/NOPB
LM3705XCMM-308/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3705XCMM-308/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 10MSOP
Datasheet Download
LM3705XCMM-308/NOPB.pdf
Availability of LM3705XCMM-308/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3705XCMM-308/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3705XCMM-308/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3705XCMM-308/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold3.08V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3705XCMM-308/NOPB
Related LinksLM3705XCM, LM3705XCMM-308/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3705XCMM-308/NOPB Details Description
Related parts for LM3705XCMM-308/NOPB
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 12V datasheet.pdf
IC MULTICORE DSP 561-FCBGA datasheet.pdf
BOOM STAND DELUXE 10IN X 10IN datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf