NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-600D,127
BTA312X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-600D,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA312X-600D,127.pdf
Availability of BTA312X-600D,127
QUANTITY
BTA312X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA312X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-600D,127
BTA312X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA312X-600D,127
RELAY OPTO AC/DC 600V 40MA 6-SOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.3A SOT-26 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf