NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-800C,127
BTA312X-800C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-800C,127
Brief Description
TRIAC 800V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA312X-800C,127.pdf
Availability of BTA312X-800C,127
QUANTITY
BTA312X-800C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-800C,127
Internal Part NumberEIS-BTA312X-800C,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-800C,127
BTA312X-800C,127 Details Description
Related parts for BTA312X-800C,127
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT1121A datasheet.pdf
CONN FEMALE 60POS SILVER SLD EYE datasheet.pdf
REPLACEMENT REAR COVER datasheet.pdf
LT BB 45 SOLDERING TIP 2.4 MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf