Sullins Connector Solutions PZC35SBDN
PZC35SBDN picture photo
Mfg. Part Number
PZC35SBDN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS
Datasheet Download
PZC35SBDN.pdf
Availability of PZC35SBDN
QUANTITY
PZC35SBDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC35SBDN
Internal Part NumberEIS-PZC35SBDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC35SBDN
Related LinksPZC3, PZC35SBDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC35SBDN Details Description
Related parts for PZC35SBDN
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf