NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312Y-600C,127
BTA312Y-600C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312Y-600C,127
Brief Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA312Y-600C,127.pdf
Availability of BTA312Y-600C,127
QUANTITY
BTA312Y-600C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312Y-600C,127
Internal Part NumberEIS-BTA312Y-600C,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT78D Leadframe Assembly Process 22/Jun/2013
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312Y-600C,127
BTA312Y-600C,127 Details Description
Related parts for BTA312Y-600C,127
FIXED IND 470NH 16A 2.1 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 2% 1KV 1210 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL FIBER AMP PNP 1 OUTPUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf